Hur kan man mäta om jorden är bra i ett kopplingsskåp?
Har ett skåp där det verkar vara lite dålig jord. Jag la ut en sladd till ett annat skåp och mätte resistansen emellan båda skåpens jordskenor, fick då 2,6Ohm. Hade ca 0,3Ohm i sladden när jag provade bara den. Är det rätt att mäta så här? Skulle vilja utjämna det så jag får under 1Ohm.
Din mätning verkar helt i sin ordning. Man får se upp med övergångsresistans i testklämmor etc bara, dvs att man verkligen nollar mätledaren med samma testpinnar som man sedan mäter med.
2.3-2.6 ohm mellan två kopplingskåp är då dåligt. Borde du inte försöka jorda det felaktiga skåpet istället för att försöka utjämna mellan två skåp?
Jag tänkte dra ut en typ 35mm2 CU-lina ifrån en PUJ-skena till det "dåliga" skåpet. Sen tänker jag nog dra ut en 70mm2 CU-lina till det andra skåpet (större drifter i detta skåp) bara för att göra det stabilt.