Min firma har stött på att en elektriker som monterat dosor i vägg på ett ovanligt sätt. Det handlar om ett nybygge och elektrikern har inte satt fast dosorna i väggen. Oklart om dosorna hänger helt lösa eller bara är lösa i största allmänhet. Problemet blir då att det inte går att fästa uttagen i dosorna. Det har elektrikern löst genom att fästa uttagen i gipset runt dosan visa skruvar i uttagens hörn.
Elektrikern hävdar att det är rätt utfört. Vi anser att det är fel.
Nu är frågan, vem har rätt? Vilka regler går att luta sig emot att det är felaktigt utfört? Alternativt, anser ni att elektrikern gjort rätt så säg det!
Följer det med en bruksanvisning för en infälld dosa? Finns det anvisningar om att fullkoppla ett perilexuttag? Nej, det finns massor av oskrivna självklara regler om inte borde behöva skrivas. Det är visserligen tillåtet att söka alternativa lösningar som uppfyller alla (självklara) krav, och det är dessa ställningstaganden som denna elektriker så behöver presentera.
Av den info som finns så anser jag att han gjort fel. Om dosan sitter så löst att den inte går att få tag på (skruvarna) för att montera ett uttag så uppfyller inte dosan kraven på´en kapsling (kapslingsklass, isolation/skyddsjordning, brandtålighet, mekaniskt stabil och alla annan relevant yttre påverkan som nämns i bilaga 51A/51ZA och kapitel 522. Jag hittade också en specifik regel om kapslingar:
526.7
Där en anslutning görs i en kapsling ska kapslingen ge ett mekaniskt skydd mot den yttre påverkan
den kan komma att utsättas för.
Jo, jag tittade faktiskt om det fanns några anvisningar från tillverkare för dosor men hittade inget tydligt. Det verkar vara oskrivna regler om hur de ska monteras.
Vi kommer att stå på oss och hänvisa till att det inte är fackmannamässigt utfört.
Aja, anvisningar finns från tillverkaren.
Länkat finns exempelvis för Schneiders populära serie
Multifix
.
Litet urklipp: "Montage i väggar
Dosor som har försetts med brandisolerande material kan monteras antingen med regelfäste eller med skivfästen för 70 mm, 95 mm eller 120 mm regel mellan motstående skivor.
Dosor monterade på ömse sidor av väggen ska placeras med minst 200 mm inbördes avstånd.
Håltagning för apparatdosan/kopplingsdosan med c/c 60 mm får ej överstiga 74 mm och skall utföras med hålsåg. Efterbearbetning av borrhålet är inte tillåtet.
Håltagning för kopplingsdosa med c/c 67 mm får ej överstiga 86 mm och skall utföras med hålsåg. Efterbearbetning av borrhålet är inte tillåtet.
Centrering av apparatdosan/kopplingsdosan i borrhålet skall eftersträvas."
Här finns ju lite bilder också för hur de ska monteras i anvisningen.
Härefter finns efter enkel sökning anvisning för "
grisa-/senildosan
", även här med bild. Utöver det så har vi ju installationsanvisning för hela ELKO's system i den gamla hederliga "
Elboken
".
Sen gällande vilka regler som gäller för installation så framgår detta i SS 436 40 00: "134.1.1
Elinstallationsarbete ska utföras av kvalificerade personer och med användning av lämpligt material.
Elmateriel ska installeras i enlighet med tillverkarens anvisningar."