Vi hade 2 st sådana här på företaget jag jobbade på när jag var elektriker tycker de vara smidiga att använda istället för att ta med sig eurotestern överallt.
Så kan man även göra en enklare test av datauttag, för att se att det är rätt kopplat i båda sidor och kontakt.
Jordfelsbrytare test och isolationsprovning samt jordmätning. Klarar sig ganska så bra i alla fall. Sedan så verkar den har gått ned i pris ännu mer nu.
Saknar dock nätverktestare men jag undrar om det är en funktion som skall ta plats i ett instrument avsett för att prova om en elanläggning är säker!!!
Nätverk kör man separat, kan dock förvara den lilla testaren i väskan på sitt riktiga mätinstrument
Megger, kontinuitetstest och RCB-test i samma lilla billiga instrument.
UNI-T verkar i alla fall på gång, släpper hela tiden mycket spännande instrument, en del blir ordentligt omtalade för mycket prestanda för en rent löjligt låg prislapp.
Jag vet inte vad man ska tro om denna, men att börja med att köpa endast en kan ju vara smart.
Jag sitter och funderar på samma sak, en liten smidig testare som kan ligga i bilen så den alltid finns till hands för mindre mätningar lr spontanmätningar som uppstår då o då.
Var inne på Elma M74 jag med, men tänkte ändå ha ett andra alternativ.
Finns det nån här som använder nått annat men ändå liknande instrument, eller är det Elman man ska satsa på tro? Priser var ju tilltalande så att säga, budgeten är 4-6 tkr. Finns en större Eurotester och en Fluke att tillgå på firman, men dom kan inte ligga o ta plats i bilen liksom..
Så, är det Elman som gäller ?