Uttag i simhall

14 mar 2022 16:38 #1 av Viktor
Uttag i simhall skapades av Viktor
Sitter och kollar i standarden.. Avsnitt 702.410.3.101.3

Om jag förstår det hela rätt får man ha 230-uttag i zon 2 om matningen skyddas av jordfelsbrytare?

"En eller flera av följande skyddsmetoder ska användas: ....
– automatisk frånkoppling av matningen (se avsnitt 411), med den matande kretsen skyddad av
jordfelsbrytare vars märkutlösningsström inte överstiger 30 mA"

Be Logga in eller Skapa ett konto ansluta till konversationen.

14 mar 2022 19:26 - 14 mar 2022 19:29 #2 av Patrik
Svar från Patrik i ämnet Uttag i simhall
För skydd av uttag, se även avsnitt 702.53.
Vilket egentligen säger samma sak. Så Ja, det tolkar jag det som att man får om man uppfyller en eller flera av dom angivna skyddsmetoderna i nämda delar.

Mvh Patrik

Be Logga in eller Skapa ett konto ansluta till konversationen.

22 mar 2022 11:13 #3 av Viktor
Svar från Viktor i ämnet Uttag i simhall
Okej, efter en närmare titt så sitter uttaget inte i zon 2, utan zon 1.

MEN uttaget har suttit där sedan 1968 (Hittade orignalritning). Så frågan är varför det blir en besiktningsanmärkning först efter 54 år.

Någon som vet om man kan hitta vilka elinstallationsregler som gällde på den tiden?

Kan även tillägga att det absolut lättaste hade varit att ta bort uttaget. Men det används vid rengöring av poolen, och då simhallen är väldigt liten blir det svårt att flytta ut det från zon 1 och fortfarande ha det relativt lättillgängligt.

Be Logga in eller Skapa ett konto ansluta till konversationen.

23 mar 2022 10:13 - 23 mar 2022 13:31 #4 av Mikael Wälikangas
Svar från Mikael Wälikangas i ämnet Uttag i simhall
Hej Viktor!

Ta kontakt med Svensk Elstandard och köp "100plus" av dom. De skickade upp alla föreskrifter från 1904 och framåt till mig (USB-sticka). Kostade bara några 100-lappar.

Ha de//Micke

Be Logga in eller Skapa ett konto ansluta till konversationen.

29 mar 2022 07:48 #5 av Ronnie Lidström
Svar från Ronnie Lidström i ämnet Uttag i simhall
Är du säker på att uttaget sitter i zon 1 och inte i zon 2?

Eluttag i simbassänger brukar sitta högt upp för att komma ur zon 1.


Fil bilaga:
Företagare, Elinstallatör Björks EL i Skellefteå AB
Bilagor:

Be Logga in eller Skapa ett konto ansluta till konversationen.

29 mar 2022 08:02 - 29 mar 2022 08:16 #6 av Ronnie Lidström
Svar från Ronnie Lidström i ämnet Uttag i simhall
I den gamla föreskriften KFS-Ser.A 1959:9 §49 står generellt att uttag ska vara utförd i strilsäkert utförande.



Sen längre ner står att uttag i badrum och bastu är förbjudet. Oklart vad "simhall" räknas som här?



Som en parantes kan jag tycka att det är intressant att det har varit tillåtet med 230V eluttag utan jordfelsbrytare i badrum i bostadshus. Om den bara används till tvättmaskin!

Trodde det bara var fast anslutning som gällde på 50-60 talet. Man lär sig nåt nytt varje dag :)


Fil bilaga:
Företagare, Elinstallatör Björks EL i Skellefteå AB
Bilagor:
Följande användare sa tack: Patrik

Be Logga in eller Skapa ett konto ansluta till konversationen.

Sidan laddades på: 0.296 sekunder