Vet inte vart jag ska skriva så testar här, kanske skulle varit i en annan del? En multimediadel?
Hur som helst, Har en kund som skall sätta upp ett antal tv för reklam i olika fastigheter, dessa fastigheter har kontakt via IP idag, som ett stort LAN helt enkelt.
Så är det någon som vet om man kan med en smart tv visa bildspel på dessa tv och läsa detta från en server?
Hur gör dom på tex köpcentrum? Där sitter det fullt med tv apparater, dom är det under samma tak.
Skulle misstänka att det smidigaste och billigaste är att, precis som du föreslog, installera smart-tv och köra bildspel på dessa via ethernet. Då kan man köra video med ljud om man önskar detta också.
Finns även mjukvara till pc för att fjärrstyra tv-apparaterna till vissa fabrikat om jag inte är helt fel på det.
En annan lösning är att sätta upp kvm'er mellan server och tv. Dessa kräver dock en separat nätverkskabel till varje tv, plus att det finns begränsningar i hur långa kablar man kan ha. Kommer även kräva en vga/dvi-splitter ovanpå dessa.
Finns säkert något företag som säljer färdiga paket för funktionen du efterlyser, och det är säkert något sådant som de stora varuhusen/kedjorna använder.
Har satt upp några tv i affärer och för det mesta körs det på scart faktiskt. Det går utmärkt att köra från VGA till Scart utan vare sig utrustning eller omvandling på vanliga cat 5e/6. Bilden blir faktiskt helt godkänd! Ljud brukas köras i separata kablar förövrigt. (OBS ingen switch eller utrustning får finnas på kabeln utan måste kopplas från bildkälla till tvskärm)
Så löser man bara problemet med att ha en dator/server stående. Funkar ju med gamla P2or till nya och strömsnåla små saker bildspel är inget krävande. Så går det förhållandevis smidigt att koppla in både 2-3 osv bildskärmar till samma dator.
Tackar för svar.
Samsung hade färdiga lösningar på detta, så blir nog något sådant.
Tydligen speciell tv för publika visningar, antar att bilden är bättre från andra vinklar, eller snarare att man ser bilden.
En vanlig tv ser man ju inte från sidan. Och att dom nog är ljusstarkare.
Inte numera - efter det att någon idiot på juridiken ansett att iom att statsteven gjorts tillgänglig via Internet så är alla datorer, smarttelefoner och datanätverk etc som tekniskt KAN köra TCP/IP licenspliktiga. Har testats i rätten - och Radiotjänsts tolkning vann...