Behörighetsansvarig genererar vilket lönetillägg

07 maj 2014 10:06 #1 av Lars Skoog
Jag har nu blivit behörighetsansvarig för en installationsavdelning med ca: 15 elektriker, dvs. dessa jobbar under mitt överinseende. För detta personliga ansvar vill företaget kompensera mig med 1500kr/mån brutto, är detta bra eller dåligt ?
Vad har Ni för ersättning eller villkor ?

Be Logga in eller Skapa ett konto ansluta till konversationen.

07 maj 2014 14:25 #2 av Marcus Lundström
Min enda erfarenhet är ett företag med två ägare varav en behörig. Sedan 7-8 anställda. Ersättningen för ansvaret var 6000kr/mån. Men detta var 10år sedan.

Be Logga in eller Skapa ett konto ansluta till konversationen.

07 maj 2014 16:05 - 07 maj 2014 18:56 #3 av Mats Jonsson
Man betalar inte för ansvar, man betalar för att få en arbetsuppgift utförd. Så länge man fullföljer sina skyldigheter enligt elinstallatörsförordningen så behöver man inte bära något ansvar. Det handlar alltså om att ta fram kontrollrutiner och se till att dessa efterlevs och att sätta rätt person till varje arbete. Det är denna arbetsuppgift som ska prissättas.
Läs 7 § i elinstallatösförordningen och gör vad som står där, så kommer du inte att behöva bära ansvar som elinstallatör.

6000 kr låter extremt mycket men det kan ju bero på en uppgörelse mellan ägarna.

Be Logga in eller Skapa ett konto ansluta till konversationen.

Sidan laddades på: 0.036 sekunder

Senaste foruminlägg