Har dom senaste dagarna monterat 9 st led-spots 63w med drivdon som styrs med DMX. Det som ska styra drivrarna är en DMX kontrollpanel av typen S.T.I.C.K 3 de en touchpanel. Får dock inte lamporna till att styras.
Det är 9 st drivdon som har fått varsin DMX-adress, första på DMX-adress 1, drivdonen har 8 kanaler, så nästa drivdon har DMX-adress 9 osv..
Säljaren hävdar att det är plugandplay, inte riktigt så i verkligheten. Drivdonen är av märket Anolis arcpower 24TC
Den sista är inte terminerad. Vi använder oss inte av xlr koppling utan rj45. Och säljaren hade väl ingen bra lösning på det. Men som en säljare brukar säga det är väl inte så viktigt. Men läste lite på nätet och man ska nog kunna köra utan att terminera men att man kan få störningar.
Slingan är ca 15 m totalt. Dmx out till in i första osv..
Jag antar att polariteten är rätt då jag bara kan sätta rj45 på ett sätt. Dmx out ut på kontrollen är också rj45. Panelen kommer med några färdiga scenarier som man ska kunna köra. Några olika färger , dimmringar mm
Ja det stämmer att det är den Panelen, Kan man rent teoretiskt klippa upp rj45 vid kontrollpanelen och använda plinten istället så att man får DMX signalen rätt. Eller finns det någon omkopplare som man kan använda.?
Sagt och gjort, en egen patchkabel tillverkades. Sedan kickade det igång. Ändrade även DMX-adresserna till samma i ett första läge för att kunna använda dom förprogrammerade scenerna. Blev coolt kunden var nöjd.
Med dom förprogrammerade scenerna kan man dimmra ljuset, ändra färgskala hur man vill.