Någon mer som har råkat ut för att alla led spottar på en slinga gått sönder samtidigt.
Har 5st vinga powerlite 3w i ett kök där alla gått sönder samtidigt. Trafon är hel och levererar fortfarande ut 48v provat dock ändå att byta den utan resultat. Provat sära på kretsen men alla är trasiga.
Dåliga led som drivs högre än vad de är gjorda för vilket förkortar brinntiden. Att trafon funkar och visar x antal V i tomgång är helt relevant faktiskt. I olastad form beroende uppbyggnad så kan man oftast ha högre volt ut från en transformator för den behöver ha last för att kunna lägga sig på sin rätta spänning.
Att alla går sönder är ju rätt simpelt. De ligger i serie men parallellt med varandra. tänk lysrör i en industri. Går en armatur sönder fortsätter övriga att lysa. Men skickar man fel volt så kanske några går sönder direkt och de andra går sönder strax efter.
Elektronik gillar ju inte häller att man överlastar.
Kolla vad du har för spec på transformatorn och vad varje spott drar. kanske har du problemet där.
Att alla slocknade samtidigt beror på att de är seriekopplade, går en sönder slocknar alla. Pröva att kortsluta spottarna en åt gången så ser du vilken som det är avbrott i. Och eftersom konvertern lämnar spänning verkar den vara ok.
Sitter en dc jolly som lämnar 25w och jag har 15w så där är det ok.
Har särat på kretsen och provat och ingen funkar. Även men annan trafo.
Intressant att du säger att dom har haft problem med dom. Har du varit med om många som gått sönder?
Gäller bara hitta några som har samma inbyggnadmått bara.
Fick nya av vinga. Mina var ca 15månader.
Själv råkade jag utför att en adventsljusstake här hemma slocknade. Trodde som vanligt att det var någon ensam stackare som gått sönder men döm av min förvåning när samtliga ljuskällor slocknat pajat samtidigt! Dessa var alla LED ljuskällor. Inga trafos inblandade i den här komponeringen. En klassiskt fem armad adventsljusstake.